معرفی لایه های شبکه و مدل OSI

اسفند 11, 1398 بدون نظر مطالب آموزشی

معرفی لایه های شبکه و مدل OSI

هفت لایه OSI ابتدایی ترین دانشی است که برای شروع آموزش شبکه به آن احتیاج دارید. در این مقاله انواع مدل های مرجع شبکه را بررسی می کنیم و در مورد لایه بندی شبکه مطالب مفیدی را بیان می نماییم. با توسعه شبکه پایدار همراه باشید.

تعریف مدل OSI

مدل OSI يا Open System Interconnection يك مدل مرجع براي ارتباط بين دو كامپيوتر مي باشد. دقیقا مثل جدول ضرب در ریاضی که شاید ابتدایی ترین و حتی می توان گفت مهم ترین بخش در حوزه ریاضی به حساب می آید. پس این موضوع اهمیت یادگیری آن را به ما متذکر می شود.

دانستن اینکه شبکه و تبادل های شبکه در چه وضعیتی است از مزایای مدل OSI می باشد. همچنین اگر مشکلی در شبکه به وجود آید میدانیم مشکل از کجاست و باید کجا را بررسی و رفع مشکل کنیم.

تاریخچه مدل OSI

در دو دهه گذشته، کاربرد شبکه های کامپیوتری بسیار وسعت یافت، چنانکه هر یک از این شبکه ها از استاندارد های خود چه در زمینه سخت افزار و چه در زمینه نرم افزار بهره می بردند. بعد از مدتی سازمان استاندارد جهانی ISO (International Organization for Standardization) تصمیم گرفت یک استاندارد کلی برای تمامی شبکه ها درست کند که این کار را در سال ۱۹۸۴ انجام داد و این استاندار به نام OSI به ثبت رسید.

ذکر این نکته ضروری است که بدانید لایه ها از پایین به بالا شماره گذاری می شوند دلیلش آن است که رفع اشکال شبکه (troubleshooting) از پایین به بالا انجام می شود.

معرفی لایه های شبکه و مدل OSI

معرفی و وظایف لایه های OSI

لایه هفتم: Application layer یا لایه کاربردی

این لایه رابط بین کاربر و سیستم عامل محسوب می شود و همانطور که از اسمش پیداست، شما بوسیله این لایه با نرم افزارهای کاربردی ارتباط برقرار می کنید.

برای مثال شما وقتی از نرم افزار Internet Explorer یا IE برای ارسال درخواست باز کردن صفحه وبی مانند Google استفاده می کنید در حقیقت ار پروتکل HTTP برای ارسال درخواست خود توسط این نرم افزار اسفاده کرده اید که همه اینها در لایه هفتم از مدل OSI فعالیت می کنند.

این لایه تنها لایه ای است که کاربر می تواند آن را بصورت ملموس حس کند و با آن ارتباط برقرار کند. از نمونه پروتکلهایی که در این لایه فعالیت می کنند می توان به HTTP ، FTP ، TELNET ، SNMP ، POP3 و مشابه آنها اشاره کرد.

لایه ششم: Presentation layer یا لایه نمایش

همانطور که از اسم این لایه پیداست نحوه نمایش اطلاعات را به ما نشان می دهد. بعنوان مثال در این لایه تعیین می شود که اطلاعات چگونه رمز نگاری شود یا چگونه فشرده سازی شود.

همچنین بخوانید  دوربین مداربسته بولت چیست؟

در این لایه قالب بندی داده ها انجام می شود و همچنین کپسوله سازی اطلاعات جهت ارسال در شبکه و هماهنگی با سیستم عامل جهت شیوه یا نوع ارسال اطلاعات تعین می شود.

لایه پنجم: Session layer یا لایه نشست

در هنگام برقراری یک ارتباط بین دو کامپیوتر اصطلاحا یک جلسه یا نشست برقرار می شود. همانطور که در یک جلسه یک منشی جلسه وجود دارد که زمان شروع، اطلاعاتی که در جلسه قرار است مطرح شود، مدت زمان جلسه و زمان پایان آن را تعین می کند.

در کامپیوتر نیز این لایه وظیفه مدیریت این نشست بین کامپیوترها را بر عهده دارد. در حقیقت این لایه ۳ وطیفه بر عهده دارد که به ترتیب make یا ایجاد کردن، maintain یا مدیریت، terminate یا پایان دادن را بر عهده دارد.

لایه چهارم: Transport layer یا لایه انتقال

این لایه یک اتصال منطقی نقطه به نقطه بین دو پایانه ارتباط مثلا بین دو دستگاه کامپیوتر ایجاد می کند.

در لایه انتقال دو روش برای این کار وجود دارد.

۱ـ اتصال گرا (connection-oriented)

که مربوط به ارسال در پروتکل تی سی پی ( TCP ) است. در این پروتکل که اتصال گرا می‌باشد وظیفه کنترل جریان با قابلیت اعتماد بالا را دارد.

۲ـ غیر اتصال گرا (connectionless)

که مربوط به ارسال در پروتکل یو دی پی ( UDP ) است . این پروتکل غیر متصل می‌باشد و برخلاف TCP از سرعت بالا تری برخوردار است، اما قابلیت اعتماد آن کمتر است.

لایه سوم: Network layer یا لایه شبکه یا Router layer یا IP address layer

پروتکل معروف IP در این لایه کار می کند. روتینگ هم در این لایه انجام می شود .

روتینگ را می توان با یک عملیات ۲ سوالی تصور نمود:
  • برای مقصد داده شده از روتر محلی چند مسیر معتبر وجود دارد؟
  • بهترین مسیر برای رسیدن به آن مقصد کدامیک است؟

لایه دوم: Data link layer یا لایه ارتباط داده یا MAC address layer یا Hardware address layer یا Physical layer

سوئیچها و پلها (bridges) و ایستگاههای اتصال بی سیم (Wireless Access Points یا WAPs) نیز در این لایه فعالیت می کنند و همچنین مودم ای دی اس ال و مودم عادی هم در این لایه جا می گیرند.

لایه اول: Physical layer یا لایه فیزیکی

اين لايه كه تنها از سخت افزار تشكيل شده است، قراردادهاي سخت افزاري در آن اجرا مي شود وظيفه انتقال نهايي اطلاعات را دارد كه اين انتقال يصورت سيگنال و به صورت صفر و يك مي باشد.

لایه اول: Physical layer یا لایه فیزیکی

به این صفحه امتیاز دهید.
[تعداد: 5 میانگین: 3.8]

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه انفورماتیک توسعه شبکه پایدار

تلفن پشتیبانی: 35545868 - 041