کیستون چیست ؟ انواع کیستون شبکه

اسفند 13, 1398 بدون نظر مطالب آموزشی

کیستون چیست؟

در زیر ساخت های شبکه تجهیزات بسیاری مورد استفاده قرار میگیرند که طراحی آن ها با هدف تسهیل ارتباطات در شبکه صورت گرفته است. یکی از این تجهیزات کیستون شبکه (keystone) است که از یک سو به کابل شبکه متصل می گردد و از قسمت دیگر یک پورت مادگی ( RJ-45 و … ) در اختیار کاربران قرار می دهد.

برای درک بهتر کارایی کیستون در شبکه می توان گفت که هر جا که نیاز باشد به کابل شبکه ی موجود در زیرساخت متصل شوید باید از کیستون استفاده کنید.

در بسیاری از مکان ها از کیستون استفاده می شود از جمله داخل پچ پنل، فیس پلیت های روی ترانکینگ، باکس های روکار جهت نصب روی دیوار، باکس های توکار و باکس های کف خواب.

شرکت AMP اولین برندی به شمار می رود که از مفهوم ماژول کیستون استفاده کرده است. این شرکت در سال 1979 از کیستون برای بهره گیری در کابل کشی های تلفن استفاده نمود. کیستون هایی که امروزه در شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند در سال 1995 به صورت رسمی به نام (کیستون) نامگذاری شدند.

بسیاری از کاربران تصور می کنند که کیستون ها فقط برای تلفن (RJ-11) و شبکه (RJ-45) مورد استفاده قرار می گیرند در صورتی که واژه ی کیستون به هر رابطی که از یک طرف به کابل و از طرف دیگر یک پورت مادگی داشته باشد گفته می شود.

کیستون های شبکه از چند جهت قابل بررسی و طبقه بندی می باشد:

  • پچ پنل
  • باکس روکار جهت نصب روی دیوار
  • باکس های توکار جهت نصب داخل دیوار
  • باکس های کف خواب
  • فیس پلیت جهت نصب روی ترانکینگ
همچنین بخوانید  UTM چیست و چرا باید از استفاده کنیم؟

تقسیم بندی براساس محل نصب و به کارگیری کیستون

 

نکته مهم در هریک از موارد فوق آن است که باید از کیستون مختص به محل نصب مورد نظر استفاده شود در غیر اینصورت کیستون در جای خود قرار نگرفته و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می نماید.

تقسیم بندی براساس نوع کیستون از لحاظ رده بندی یا category

کیستون های شبکه بر اساس این دیدگاه در یکی از گروه های Cat5 , Cat5e , Cat6 ,Cat6A , Cat7 , Cat7A , Cat8 قرار می گیرند.

 

تقسیم بندی از لحاظ جنس بدنه کیستون

بر اساس این دسته بندی کیستون ها به دو گروه فلزی و تمام پی وی سی تقسیم می شوند.

زمانی که کابل های شبکه از کنار کابل برق عبور می کند نیاز است تا در سرتاسر شبکه سیستم ارتینگ بصورت صحیح برقرار گردد. در این حالت حتما باید از کیستونهای فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده تا مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود.

تقسیم بندی کیستون براساس فلزی و تمام پی وی سی

معمولا بر روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد تا نصاب به کمک آن بتواند به راحتی اتصال کابل شبکه روی کیستون را انجام دهد. این جدول رنگی شامل دو ردیف رنگی که بیان گر class A و class B است، می باشند.

به این صفحه امتیاز دهید.
[تعداد: 1 میانگین: 5]

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه انفورماتیک توسعه شبکه پایدار

تلفن پشتیبانی: 35545868 - 041